Valley Foothill League
Golf (Girls)

2018-19
** Preseason Dead Period: July 9
**Practice Begins: July 30
**1st Scrimmage Date: August 10
**1st Contest: August 17
**Last Contest Date: October 18
North & South  Leagues Schedule
Monday, Aug 20
Amador 329 @ Argonaut 236
Waterford 318 @ Linden 231
Summerville 220 @ Sonora 259
Ripon 207 @ Bret Harte 205
Escalon bye

Tuesday, Aug. 21
Bret Harte 205 @ Summerville 239
Sonora 215 @ Waterford 226
Linden 261 @ Amador 329
Argonaut 182 @ Escalon 183
Ripon bye
Livingston 219 @ Hilmar 338
Hughson 159 @ Gustine FF
Riverbank FF @ Ripon Christian W
Orestimba bye
Thursday, Aug. 23
Waterford 238 @ Escalon 172
Summerville 231 @ Argonaut 233
Ripon 194 @ Linden 248
Bret Harte 194 @ Sonora 271
Amador bye
Gustine FF @ Ripon Christian W
Orestimba L @ Hughson W
Riverbank 194 @ Hilmar 159
Livingston bye

Tuesday, Aug. 28
Sonora 206 @ Ripon 155
Linden 249 @ Summerville 223
Argonaut 173 @ Waterford 221
Escalon 228 @ Amador FF
Bret Harte bye
Ripon Christian 267 @ Hilmar 250
Orestimba W @ Gustine L
Livingston 164 @ Riverbank 227
Hughson bye
Thursday, Aug. 30
Summerville 217 @ Amador 332
Ripon 165 @ Escalon 167
Bret Harte 197 @ Argonaut 237
Sonora 266 @ Linden 249
Waterford bye
Hilmar 231 @ Orestimba 259
Ripon Christian 235 @ Hughson 212
Gustine FF @ Livingston 208
Riverbank bye

Tuesday, Sept. 4
Linden 252 @ Bret Harte 206
Argonaut 178 @ Ripon 158
Escalon 232 @ Summerville 215
Amador 322 @ Waterford  289
Sonora bye
Gustine FF @ Hilmar 173
Orestimba 226 @ Livingston 206
Hughson 167 @ Riverbank 193
Ripon Christian bye

Thursday, Sept. 6
Ripon 144 @ Waterford 203
Bret Harte 195 @ Amador 327
Sonora 204 @ Escalon 176
Linden 261 @ Argonaut 236
Summerville bye

Tuesday, Sept. 11
Argonaut 223 @ Sonora 218
Escalon 225 @ Bret Harte 200
Amador 240 @ Ripon 146
Waterford 285 @ Summerville 218
Linden bye
Hilmar 228 @ Hughson 202
Riverbank 221 @ Orestimba 241
Ripon Christian 250 @ Livingston  216
Gustine bye
Thursday, Sept. 13
Escalon 222 @ Linden 224
Amador NA @ Sonora 251
Waterford 310 @ Bret Harte 205
Summerville 174 @ Ripon 146
Argonaut bye
Hughson 228 @ Livingston 214
Ripon Christian 219 @ Orestimba 238
Gustine 262 @ Riverbank 185
Hilmar bye

Monday, Sept. 17
Mid Year @ Micke Grove 9:30 a.m.
South
1. Hughson 435  2. Livingston 440
3. Hilmar 464  4. Ripon Christian 382
5. Riverbank 525  6. Orestimba 568
7. Gustine NS
North
1. Ripon 393  2. Bret Harte 412 
3. Argonaut 446  4. Summerville 465
5. Escalon 475  6. Linden 485
7. Sonora 537  8. Waterford 600
9. amador NS
Tuesday, Sept. 18
Argonaut 211 @ Amador 321
Linden 176 @ Waterford 209
Sonora 261 @ Summerville 222
Bret Harte 151 @ Ripon 156
Escalon bye
Thursday, Sept. 20
Summerville 229 @ Bret Harte 188
Waterford 253 @ Sonora 239
Amador 293 @ Linden 220
Escalon 232 @ Argonaut 222
Ripon bye
Hilmar L @ Livingston W
Gustine L @ Hughson W
Ripon Christian L @ RiverbankW
Orestimba bye

Tuesday, Sept 25
Escalon 172 @ Waterford 199
Argonaut 216 @ Summerville 214
Linden 194 @ Ripon 156
Sonora 263 @ Bret Harte 194
Amador bye
Ripon Christian W @ Gustine L
Hughson 187 @ Orestimba 236
Hilmar 159 @ Riverbank 194
Livingston bye
Thursday, Sept. 27
Ripon 209 @ Sonora 242
Summerville 219 @ Linden 206
Waterford NS @ Argonaut 214
Amador NS @ Escalon 158
Bret Harte bye
Hilmar 173 @ Ripon Christian 185
Gustine 234 @ Orestimba 204
Riverbank 287 @ Livingston 208
Hughson bye
Monday, Oct. 1
Amador NS @ Summerville 219
Escalon 178 @ Ripon 151
Argonaut 234 @ Bret Harte 198
Linden 227 @ Sonora 229
Waterford bye
Tuesday, Oct. 2
Bret Harte 192 @ Linden 229
Ripon W @ Argonaut L
Summerville 175 @ Escalon 173
Waterford @ Amador
Sonora bye
Orestimba 253 @ Hilmar 225
Hughson 168 @ Ripon Christian 192
Livingston 165 @ Gustine NS
 Riverbank bye

Thursday, Oct. 4
Waterford 249 @ Ripon 155
Amador 312 @ Bret Harte 205
Escalon 226 @ Sonora 237
Argonaut 210 @ Linden 213
Summerville bye
Hilmar 152 @ Gustine 208
Livingston 207 @ Orestimba 298
Riverbank 196 @ Hughson 167
Ripon Christian bye

Tuesday, Oct. 9
Sonora 244 @ Argonaut 216
Bret Harte 156 @ Escalon 159
Ripon 193 @ Amador NS
Summerville 167 @ Waterford 194
Linden bye
Hughson 195 @ Hilmar 219
Orestimba 200 @ Riverbank 211
Livingston 193 @ Ripon Christian 191
Gustine bye
Thursday, Oct. 11
Linden 186 @ Escalon 167
Sonora 244 @ Amador NS
Bret Harte 149 @ Waterford 199
Ripon 194 @ Summerville 221
Argonaut bye
Livingston 224 @ Hughson 208
Orestimba FF @ Ripon Christian 177
Riverbank 190 @ Gustine 208
Hilmar bye

Monday, Oct. 15
Year End Tourney
@ Micke Grove 9:30 a.m.
South:
1. Livingston 402  2. Hughson 410
3.  Hilmar 431 4. Ripon Christian 453 
5.  Riverbank 523  6. Orestimba 560
7. Gustine NS
North:
1. Ripon 375 2. Bret Harte 393
3. Argonaut 423  4. Summerville 444
5. Escalon 449  6. Linden 460
7. Sonora 483  8. Waterford 540
8. Sonora NS


TVL & VFL Golf Rep  Ty Pettigrew, Hilmar High School

North:

Teams: Bret Harte, Ripon, Argonaut, Summerville Qualify to Devision Tourney
Individuals: Mikayla Schut Escalon, Elia Adams Escalon, Madison Lara Linden, Bridgette Humphreys Linden, Cassie Jackson Linden, Jayanna Scott Sonora Qualify to Division Tourney
South:
Teams: Hughson, Livingston & Hilmar Qualify to Division Tourney
Individuals: Madi De Graaf RC, Vanessa Mercadeo Riverbank, Perris Larson RC, Ryanne Alcala Orestimba, Saylor De Abreu RC, Marisol Garcia Riverbank Qualify to Division Tourney

Div. 5 Tourney Oct. 22 @ Micke Grove  9:30 a.m..
Team Finish: 1. Bear River  2. Colfax  3. Bret Harte  4. Liberty Ranch  5. Hughson  6. Union Mine  7. Livingston  8. Summerville
9. Argonaut  10. Ripon  11. Hilmar

Bear River qualifies to the Masters Tourney.
Individuals:
Jamie Hyder 90, Summerville  Olivia Machado 91, Hilmar   Annie Winton 91, Livingston  qualify to Masters Tourney.

Masters Tourney Oct. 29 @ The Reserve at Spanos Park, Stockton


NorCal Tourney Nov. 5 @ Sierra View CC, Roseville

State Tourney Nov 13 @ Poppy Hills GC


Back to Home Page

Back to Archives Page