TVL
CROSS COUNTRY SCHEDULE
2009
Meet start time 3:30 p.m.
Three meets including all schools participating.
League Champion is determined as follows: 1 point
for each team a school defeats in the first two meets and 2 points
for each team a school defeats in the final (3rd) meet. The
team with the highest total points is the League Champion.
Wednesday, Sept. 9 3:30 p.m.
Meet One--All teams @ Tuolumne Regional Park, Modesto (cancelled)
Wednesday, Sept. 30 3:30 p.m.
Meet Two--All teams @ Tuolumne Regional Park, Modesto
Boys: 1. Riverbank
35 2. Escalon 46 3. Ripon 66 4. Hughson 81
Girls: 1.
Riverbank 32 2. Hughson 49 3. Escalon 68 4. Ripon 68
Wednesday, Oct. 28 3:30 p.m.
Final Meet--All teams @ Tuolumne Regional Park, Modesto
Boys:
1. Escalon 36 2. Riverbank 43 3. Hughson 61 4. Ripon 84
Girls: 1.
Riverbank 30 2. Hughosn 47 3. Escalon 59 4. Ripon 94
Boys Top Individuals:
1. Matt Barnum, Escalon 16:35 2. Alex Reyes, Riverbank 16:48
3. Ben Hodges, Riverbank, 17:02 4. Keaton Crowder, Hughson 17:04
5. Clancy Casteel, Escalon 17:45 6. Irvin Carrillo, Riverbank
17:59 7. Mac Ortiz, Hughson 18:00 8. Landon Gonzales, Escalon
18:11 9. Donovan Gardner, Escalon 18:18 10. Aaron Ortiz, Riverbank
18:23
Girls Top Individuals:
1. Becky Hobby, Hughson 19:09 2. Pearl Rivers, Escalon 19:28
3. Lizzie Uscanga, Riverbank 29:54 4. Aubrey Fisher, Hughson
21:16 5. Jackie Herrera, Riverbank 21:29 6. Adriana Rosales,
Riverbank 21:40 7. Natalia Herrera, Riverbank, 21:58 8. Lanell
Guitoli, Escalon 22:01 9. Angela Duran, Riverbank 22:21 10. Samantha
Cuddy, Escalon 22:25
Subsection Sat.
Nov. 7 @ Frogtown, Angels Camp
Frosh Boys:
Team 1. Hughson
Individual:
1. Adam Lundel, Hughson 12:12
6. Mason Deal, Hughson 13:16
9. Eduardo Madriz, Hughson 13:28
13. Brandon Herraz, Hughson 13:44
18. Andrew Patrick, Hughson 14:07
19. Jamie Ramos, Hughson 14:07
F.S. Girls
Team: 3. Riverbank 6. Escalon
Individual:
2. Jordan Walden, Escalon 15:01
3. Sierra Lionudakis, Escalon 15:19
6. Erica Orallana, Riverbank 15:31
12. Leti Herrera, Riverbank 15:59
18. Denissee Zamora, Riverbank 16:22
Junior Varsity Boys
Team: 8. Escalon
Individual:
5. Oscar Numez, Riverbank 12:59
8. Tyler Swier, Ripon 13:05
14. Skyler Cordero, Ripon 13:25
Varsity Boys
Team: 3. Riverbank 5. Escalon 6. Ripon 7. Hughson
Individual:
3. Alex Reyes, Riverbank 16:50
6. Matt Barnum, Escalon 17:08
8. Ben Hodges, Riverbank 17:20
15. Clancy Casteel, Escalon 18:12
17. Irvin Carillo, Riverbank 18:16
20. Max Ortiz, Hughson 18:22
Varsity Girls
Team: 3. Riverbank 8. Escalon 9. Hughson 14. Ripon
Individual:
3. Rebecca Hobby, Hughson 19:51
4. Pearl Rivers, Escalon 19:55
Section Sat. Nov.
14 @ Willow Hill, Folsom
Boys
Team: 4. Hughson 98 5. Riverbank 111
Individual: 3. Matt Barnum, Escalon 17:19
4. Alex Reyes, Riverbank 17:28
Keaton Crowder, Hughson 17:37
Girls
Team: 4. Riverbank 110
Individual: 2. Rebecca Hobby, Hughson 20:06
5. Pearl Rivers, Escalon 21:00
State Sat. Nov.
28 @ Woodward Park, Fresno
Girls D-4
Individaul: 5. Becky Hobby, Hughson 18:25
23. Pearl
Rivers, Escalon 19:15
Boys D-4
Individual: 51. Matt Barnum, Escalon 16:48
TVL Cross Country Rep. Bruce Edwards, Riverbank
High School
Back to Home Page