TVL WRESTLING SCHEDULE
2018-19
Dual Meets: 6:30 Start Time
Dead Period: Oct. 8
Practice
Begins: Oct. 29
1st Scrimmage:
Nov. 9
1st Contest:
Nov. 16
Last
Contest: Jan. 23
Last Individual: Feb. 2
Wednesday,
December 19
Boys Escalon 21 @ Hilmar 49 (1/15)
Girls Escalon 18 Hilmar 0
Boys Livingston 72 @ Ripon 6
Girls Livingston 30 @ Ripon 35
Hughson bye
Thursday,
January 3
Boys Ripon 12 @ Escalon 63
Girls Ripon 35 @ Escalon 30
Boys Hilmar 48 @ Hughson 30
Livingston bye
Wednesday,
January 9
Boys Hughson 49 @ Ripon 30
Boys Escalon 34 @ Livingston 30
Girls Escalon 18 @ Livingston 30
Hilmar bye
Wednesday,
January 16
Boys Ripon 6 @ Hilmar 77
Boys Livingston 58 @ Hughson 15
Escalon bye
Wednesday,
January 23
Boys Hughson 12 @ Escalon 52
Boys Livingston 16 @ Hilmar 51
Ripon bye
TVL Wrestling Rep: Derek Scott, Escalon High School
Boys Team Wrestling playoffs:
Saturday, January 26 @ Lincoln High
School, Stockton
Div. V Section Duals
1. Calaveras
2. Hilmar
Girls and Boys
TVL Tourney: Saturday, February 2 Hughson
High School
Boys
Divisional: Friday, Saturday,
February 8-9 Calaveras
106 4. Valente Romero, Livingston
113 1. Broc Perry, Hilmar 2. Andrew Huynh, Ripon
120 3. Juan Garcia, Livingston
126 1. Wyatt Carter, Hilmar 2. Haidyn Herrin, Hughson
3. Alden Krieger, Escalon 4. Andrew Quijano, Livingston
132 1. Alex Jimenez, Escalon 4. Gabe Bargas, Hughson
138 5. Christoval Rendon, Livingston
145 2. Garret Nash, Escalon 3. Adrian Perez, Livnngston
152 3. Steven Silva, Hilmar 6. Andres Garcia,
Livingston
160 1. Bradley Hagglund, Escalon 2. William Souza, Hilmar
170 3. Anthony Agueda, Hilmar 6. Garret Hicks, Hughson
182 2. Efrain Dueras, Hilmar 5. Julian Guitierrez, Escalon
195 2. Mark Labass, Hilmar 4. Lelix Lorenzo,
Livingston 5 Donny Smith, Escalon
220 1. Justin Rentfro, Hilmar 5. Zach Fruscha,
Escalon
6. Carson Hatch, Hughson
Girls South
Regional: Friday,
Saturday, February 8-9 Central Valley
103 8. Jordan Brower, Livingston
108 3. Kaylee Freescha, Escalon 5. Marissa Hernandez,
Ripon 6. Charla Baptista, Livingston
113 1. Mikayla Vega, Escalon
118 5. Alyssa Oliver, Ripon
123 1. Julia Casillas, Escalon 6. Myriam Lopez, Livingston
128 8. Ashley Espinoza, Ripon
133 1. Katelyn Cardoza, Ripon
139 3. Melissa Perez, Ripon
145 5. Riley Rangel, Ripon
152 5. Kaylee Medeiros, Ripon 7. kaitlyn Ruiz, Escalon
162 7. Jeniffer Andrade, Livingston
Boys Masters:
Friday, Saturday, February 15-16 TBD
132 8. Gabe Bargas, Hughson
160 8. Bradley Hagglund, Escalon
220 3. Justin Rentfro, Hilmar
Girls Section:
Friday, Saturday, February 15-16 TBS
State Meet
Qia;ofoers
111 Mikayla Vega, Escalon
121 Julia Casillas, Escalon
131 Katelyn Cardoza, Ripon
State: Thursday, Friday, Saturday,
February 21-23 Robobank,
Bakersfield
Girls
Placed in State:
111 2. Mikayla Vega, Escalon